Despre democrație în democrația din România
Puterea de
decizie nu mai aparține alegătorilor. Sistemul nu mai are nici o lgătură cu ei.
Parlamentul e decorativ, într-un regim care îl folosește pentru a se declara înamorat
de democrație. Regimul e condus de un Președinte și de un Prim Ministru, amîndoi
conduși de cineva sau de altcineva. De oricine are suficientă pondere de șantaj
intern sau dictat extern. Așa cum era și cît era ea, democrația română a dispărut
în decembrie 2024, înghițită de instituții interne nealese și de instituții
alese în alte țări.
Rezultatul imediat
sînt Nicușor Dan, Ilie Bolojan, Eugen Tomac, Adrian Veștea, Siegfried Mureșan
și numeroși alți influenceri influențați sau rapperi închiriați. Rezultaul de
fond, egal cu un zero cuprinzător, e distrugerea bazlor minime de încredere,
pricepere și echilibru pe care le cere conviețuirea democratică.
Nu toată
lumea e proastă sau ticăloasă. Problema e că inteligența și bunul simț se consumă
cu munca de topograf al nemerniciei. Puteți citi cel puțin două analize
serioase aici
și aici.
Alexandru Lăzescu și Patrick André de Hillerin descriu exact ce știu sau simt mulți
români încă atenți la politică și, mai ales, la direcția în care le e îmbrîncită
țara. Ce facem cu acești doi ziariști onești într-o presă gata să înșele și cînd trebuie să scrie METROU
la intrarea în metrou? Îi desemnăm Prim Miniștri și le cerem să facă Guvrenul?
Nu. Ne
depărtăm, alături de ei, de vorbărie și începem să gîndim la arheologia
dezastrului. Nu e mult de săpat. Partea
criminală e la suprafață și, încă, vizibilă.
Astfel, în
mod demonstrabil, Președintele României e rezultatul unei fraude criminale: anularea
alegrilor prezidențiale din 2024. Înscăunarea Președintlui, printr-o lovitură de
stat, drapată în alegeri trucate, a cerut abolira sistemului democratic în
România. Se aud exclamații exasperate: să nu mai dezgropăm morții!să ne vedem
de treabă! destul cu fundamentalismul!
Nici o
problemă. E, totuși, de notat că una din manverele psihologice de bază pentru
normalizarea actelor criminale e sila de principii. O greață față de adevăr,
vindecabilă doar în aerul curat al minciunii proaspete. Ce trece neobservat e că
între morții care nu mai trebuie dezgropați se află democrația, declarată
momeală pentru naivii care votază crezînd că asta contază. Nu mai contează.
Sistemul
organizează alegeri, pentru că așa o cere ritualul uni democrații scoasă în
costum popular la festivități.
Operația e
simplă. În pre-electoral, îți cotonogești în justiție adversarii (model brevetat
în Franța) și lansezi băi de spaime colective pe tema COVID, Rusia, legionari
(model brevetat în Germania și România). Dacă votul nu iese cum trebuie, treci
la faza a doua. În post-elctoral, te faci că nu înțelegi rezultatul sau refuzi
să îl accepți. Creezi, marea coaliție pentru apărarea democrației, susținută de
marea indignare națională în fața dușamnilor democrației. Toată lumea cu egoul
în căutare de importanță se face preș. Toți pungașii devin, brusc, partide ”pro-occdentale”.
Chiar dacă adversarul a ieșit pe rimul loc, restul partidelor se sacrifică
patriotic și fac un guvern pro-uropean, fără cîștigătorul alegrilor (model
brevetat în Austria). Produsul e o democrație fără democrație (model brevetat
în toată Europa).
În decembrie
2024, scenariul a pus în joc spaimele clasice, a anulat alegerile și a oganizat
alegeri noi și trucate. De ce trucate? Pentru că dacă faci alegeri și
le anulezi pentru că nu îți convine rezultatul, e imposibil ca tot tu să organizezi
alegeri corecte. E logic: vei organiza alegeri pe care, de data asta, le
cîștigă cine vrei tu. Așa a fost ales Nicușor Dan. Cu un vot la care
alegătoirii au fost feriți de ”eroare”, prin refacerea listei de candidați,
curățată și aprobată de organizator. Adică de beneficiar.
Mascarada
dezmățată din decmbrie 2024 a adus la puter un nou tip de regim. Ilegitim,
monolitic și neînlocuibil. Toate instituțiile statului au devenit complici, au
complotat și au pus capăt ordinii și puterii legale pe care le-au transformat
în partid unic, îndreptat împotriva propriei națiuni. Ruina se va ramifica și
va da viitoara istorie a decăderii noastre. Căci eliberarea totală de lege și
răspundere a statului se va transmite în toate și tuturor. De ce ar mai lua
cineva de bune rezultatele de la Bacalaureat, amenzile sau chiar cifrele extrase
la Loteria Națională?
Acumulările
care au făcut posibilă suprimarea democrației au început demult. Degradarea constantă
a liderilor politici și a aspiranților la politică a fost frenetică. Amoralii,
iresponsabilii, ticăloșii, hoții și alte soiuri locale de scelerați au devenit
baza de selecție. Alianța lor în poziție de servitute bănoasă cu serviciile
secrete interne și cu comandantul suprem european a venit de la sine. Ce am
văzut în 2024 a fost maturizarea deplină a unei clase bolnave și generalizarea
infecției. Ce a fost pînă atunci delincvență locală a trecut în crimă de
sistem. De atunci, trăim consecințele acestui moment istoric. Sîntem, de fapt, consecințele
acestui moment istoric dezastruos din care nu mai putem ieși.
Dezordinea
hilară și ideile grotești care dau spectacolul de la București pot fi ușor luate
în rîs și puse pe seama incompetenței. Nu e așa. Ce avem sub ochi și pare
debandadă nu e altceva decît debutul un pic ezitant al noului regim de stat
anti-dmocratic în România.
Esenta e de
găsit tot in 2024. Ea spune că nu anulezi alegerile cu rezultat neonvenabil
decît dacă ai o altă preferință. Ea nu poate fi totuna cu sistemul care ți-a
provocat neplăceri ci, dimpotrivă, trebuie să fie un sistem care îți extinde și cimentează puterea.
Numărătoarea
a luat sfîrșit. Rezultatul lui 2024 e abia acum clar și oficial: înlocuirea
unei democrații imperfecte cu un compact național otrăvit.
Singura
solutie e purificara prin noi alegeri parlamentare si prezidențiale, neapărat sub
subpraveghera observatorilor trimiși de Ghana sau Columbia, state care s-au
dovdit mult mai serioase în materie de democrație electorală.
Asta e, în acest moment, discuția despre democrație în democrația din România.
Comments
Post a Comment