Despre democrație în democrația din România
Puterea de decizie nu mai aparține alegătorilor. Sistemul nu mai are nici o lgătură cu ei. Parlamentul e decorativ, într-un regim care îl folosește pentru a se declara înamorat de democrație. Regimul e condus de un Președinte și de un Prim Ministru, amîndoi conduși de cineva sau de altcineva. De oricine are suficientă pondere de șantaj intern sau dictat extern. Așa cum era și cît era ea, democrația română a dispărut în decembrie 2024, înghițită de instituții interne nealese și de instituții alese în alte țări. Rezultatul imediat sînt Nicușor Dan, Ilie Bolojan, Eugen Tomac, Adrian Veștea, Siegfried Mureșan și numeroși alți influenceri influențați sau rapperi închiriați. Rezultaul de fond, egal cu un zero cuprinzător, e distrugerea bazlor minime de încredere, pricepere și echilibru pe care le cere conviețuirea democratică. Nu toată lumea e proastă sau ticăloasă. Problema e că inteligența și bunul simț se consumă cu munca de topograf al nemerniciei. Puteți citi cel puțin două analize ...