E pace în Eurolîc
Putere impotentă și parazitism structural? Exact! Opoziție inutilă și renaștere imposibilă? Absolut! Aveți în față realitata Europei decăzută la sub-rangul de civilizație în dizolvare. Preluată de o castă dogmatică, Europa își dictează testamentul mai repede decît pot transcrie scribii și raportorii. Eschiva anti-americană în fața Iranului, aerele de supra-putere miliatră care se teme de hoții din magazine și de postările pe net, captura islamică a zonelor urbane în care înfloreau, cîndva, geniul artistic florentin, industrialismul manchesterian sau literele pariziene, aversiunea față de copii (asaltați sexual sau dereglați chimic pentru fixarea ”genului”) abolirea fontierelor, cenzura celebrată în numele democrației, capitularea voluntară în fața cumpărătorului chinez, guvernarea ca extractor fiscal spre falimentara producției și a producătorilor, auto-debranșarea de la propriile surse de energie și mai ce? Orice, atîta vreme cît casta liberală își consolidează puterea, se m...