E pace în Eurolîc
Putere
impotentă și parazitism structural? Exact! Opoziție inutilă și renaștere
imposibilă? Absolut! Aveți în față realitata Europei decăzută la sub-rangul de
civilizație în dizolvare. Preluată de o castă dogmatică, Europa își dictează
testamentul mai repede decît pot transcrie scribii și raportorii.
Eschiva anti-americană
în fața Iranului, aerele de supra-putere miliatră care se teme de hoții din
magazine și de postările pe net, captura islamică a zonelor urbane în care
înfloreau, cîndva, geniul artistic florentin, industrialismul manchesterian sau
literele pariziene, aversiunea față de copii (asaltați sexual sau dereglați
chimic pentru fixarea ”genului”) abolirea fontierelor, cenzura celebrată în
numele democrației, capitularea voluntară în fața cumpărătorului chinez,
guvernarea ca extractor fiscal spre falimentara producției și a producătorilor,
auto-debranșarea de la propriile surse de energie și mai ce?
Orice,
atîta vreme cît casta liberală își consolidează puterea, se multiplică prin
reeducarea generațiilor ce vin și convinge ”lumea bună” că alternativa e egală
cu fascismul.
În mijlocul
acestui ocean propagandistic, națiunile sînt izolate, zdrobite și abandonate. Cazul
României nu mai e doar al României.
În toată
Europa tabloul e același. Guverne castei conducătoare cad și se reinstalează,
apoi cad iar și se re-reinstalează, la capătul unei cascade de intrigi,
proceduri oculte și declarații de o falsitate insuportabilă. Toate jură să relanseze
ceva și, mai ales, să apere democrația pusă în pericol de o supraputere inexistentă
– armatele extremiștilor naționaliști, anti-europeni și anti-democratici.
Spectacolul stupid care are loc la București e înscenare
jenantă: complici excitați jinduiesc după cea mai mare felie de tort. Prea
multă lume amețită de media nu mai are temeritatea să înțeleagă că asistă la o
bătălie încîlcită pentru re-împărțirea și nu pentru cîștigarea puterii. Căci puterea
a fost demult cîștigată iar bătălia e pe parcelele domeniului. Doar eticheta
formală cere complicilor să imite, în silă, regulile democrației, în timp ce îi
lărgesc mormîntul.
De fapt, bătălia
cea mare a fost pierdută înainte de a începe. Atît de net, încît, azi, după 35
de ani de acumulări prin cedare, România e o țară fără altă direcție decît cel
mai penibil euro-mimetism.
Ideologia
liberală a ruinat Europa de la un cap la altul și administrează acum state
golite de conținut. România e, în 2026, o țară fără producție și producători de
orice se poate numi ceva: bunuri de consum, idei, meserii, minți, școli, lideri
și cultură (redusă la reușitele inexplicabile ale lui Mungiu). Țara e total dependentă
de finanțarea UE. În consecință, România politică produce doar guri de captură
a fondurilor. UE a preluat, la schimb, funcția de guvern permanent. Societatea
a primit dreptul să se dedea oportunismului rebotezat ”vocația europeană”.
Politică
înseamnă, așa cum vedem bine acum, echipe de captură (grupate pe partide) poziționate
cît mai apoape de conducta cu fonduri, într-o busucladă pe care o luăm drept probă
a vitalității democratice. Premiul e profitul în rețea, capacitatea de a plăti
unități de propagandă și tot mai mult lumpen civic (ONG-uri, academici, presă).
Pentru ceilalți, adică pentru presupușii beneficiari ai progresului: datorii
mascate în programe de înzestrare și dezvoltare, plus spoliere prin reforme și
fiscalitate.
Rezultatul
e un vid ornamentat cu inițiale magice (PNNR, SAFE) și o devitalizare galopantă
a tot ce e existență națională. Nici un parid, guvern, ministru, Prim Ministru sau Președinte nu mai judecă și nu mai vorbește
fără să arate cu degetul spre Bruxelles, urmînd reflexul istoric exersat pe
direcția Stambul.
Nu mai există
ideologii, valori, planuri, idei și inițiative. Toată lumea politică e bucuroasă
să își declare țîfnos totala incapacitate mentală. E vremea prostiei nobile,
scuzată de revelația supremă. Ieri, Înalta Poartă sau Rolul Conducător al
Partidului. Succesiunea indolenței productive e asigurată: ultimul ocupant
fanariot a fost înlocuit de optimul ocupant liberal. Cu această trupă de
decerebrați mărturisiți și cu această comedie jucată de actori întorși spre
public cu degetul la buze, am ieșit din lumea reală și am intrat într-o
fabricație nerușinată. Într-un Eurolîc.
Opoziția
populară e obligatorie, justificată și neputincioasă. Electoratul ei e numeros
dar asta nu mai contează în alegeri cu geometrie la discreție. Oricum, alegătorii anti-sistem sînt ușor de luat de
sus și plesnit peste ochi, dată fiind lipsa lor de diplome și poziția socială
inferioară. Stăpînul și adversatul are tot. El dă o majoritate armonizată de o
lăcomie bezmetică. Șmechetrii Sudului, ungurașii flxibili, moldovenii vrac și urbanii
cu diplome în expansiune se suprapun într-un partid unic. European la primire
și anti-național la palmares.
Advărat,
recapitulînd istoria ultimilor 35 de ani, e clar că România nu și-a generat
autodistrugerea. E, însă, la fel de clar că nici n-a avut puterea să o împiedice.
Treptat, tot ce era mai sus-pus în politică și în cultură a acceptat, cu mari
delicii morale, să urgenteze falimentul, sub tutelă euro-liberală. Pornirea e
veche și vine dintr-un eroism inversat. Sînt
mai mare dacă îi fac mai mici pe ceilalți, pe foștii mei concetățeni.
Filozofia
noastră politică de bază spune că toate trec. Așa e dar mesajul nu are nimic
înțelept ci e o fraudă cumplită. Un fel de a pune dezastrul la care ești
co-autor în seama și în plata celor ce nu au proptele sau nu s-au născut încă.
Nu e, deci,
nimic de făcut în România. E doar de așteptat urmatoarea convulsie norocoasă a istoriei
- dacă și cînd va veni ea. Ce se întevede pînă aunci e ce se vede deja: o somnolență
de pradă. Napalm cam. Un fel de a mima acțiunea pînă la cimentarea următoarei
escrcoherii care asigură felii de fonduri europene alocate tribal. Toată lumea
va fi mulțumită. Atît beneficarii locali, cît și UE care știe că fondurile
și-au făcut treaba: tot ce e politică națională e paralizat și aliniat iar potrivnicii
sînt amuțiți prin șantaj etic. E pace în Eurolîc.
Intr-adevăr,
Europa are nevoie de stabilitate. Dar singura stabilitate visată de casta
conducătoare e o dictatură liberală nedeclarată. În lipsa ei, merge și o
psudo-demodcrație.
Solutia? O clipă, doar o clipă, șansa s-a aratat
si a cerut un efort minim in spatele Americii lui Trump. Nu s-a putut pentru că
decizia a fost luată, în numele tuturor, de UE,
un centru de comandă care trăiește din ura față de Trump. Unele state
europene ar fi mers cu America, altele împotrivă dar fiecare ar fi decis în
inters propriu, nu în numle acelui ”interes european” care e mereu media nevoilor
franco-germane.
Acest momemt
a trecut și a lăsat în urmă o glorioasă lipsă de soluții. Toată luma se va
cuminți și va lupta pentru cea mai bună poziție în dormitor.
Dauna e
ireparabilă dar măcar cauzele ei trebuie bine înțelese. Pacientul are dreptul
la un diagnostic precis. Boala nu vine din afară. Ea e semnul unei civilizații
obosite și reduse la funcția de conservare a castei conducătoare.
Celor ce
cred că asemnea concluzii sînt defetism pur, o întrebare: cunoașteți vreun caz,
un singur caz, de civilizație în declin care și-a revenit insistînd că declinul
e o formă de dezvoltare?
O
civilizație care ”a inviat din morti" – cum zice o vorbă culeasă dintr-o
religie mult hulită și demult abandonată.
Comments
Post a Comment